В Кюстендил представиха пълнометражният документален филм „Ваятелят на светове“, в който писателя акад. Владимир Зарев разказва за живота и работата си.
Актрисата Сидни Суини опроверга представата, че жените се подкрепят взаимно във филмовата и телевизионната индустрия, предаде Би Би Си.
"Цялата тази индустрия казва само "жените подкрепят други жени"… Нищо от това не се случва. Всичко е фалшиво и прикритие за нещата, които се говорят зад гърба", казва тя в интервю за списанието "Венити феър".
Суини, която е на 27 години, е известна с участието си в сериалите "Еуфория", "Белият лотос" и др.
По-рано тази година актрисата отговори на "срамни" коментари по неин адрес от страна на холивудска продуцентка. Според нея Суини "не е красива, не може да играе".
Актрисата коментира пред "Венити феър" и този случай. "Много е обезсърчаващо да видиш жени, които очернят други жени, особено когато дами, успели в други сфери на своята индустрия, виждат, че млади таланти работят наистина усилено - надявайки се
Операта от Джузепе Верди "Трубадур" ще бъде представена на сцената на Държавна опера- Бургас на 23 ноември под диригентството на Иван Кожухаров, съобщават от културната институция в морския град.
В главните роли ще се изявят някои от солистите на операта. Тенорът Валери Георгиев ще изиграе трубадура Манрико, сопраното Мария Цветкова-Маджарова ще е Леонора, а мецосопраното Даниела Дякова и баритонът Александър Крунев ще са съответно Азучена и Граф ди Луна.
В спектакъла ще участват още басът Костадин Мечков в ролята на Ферандо, мецосопраното Лина Пеева като Инес, Милен Динолов като Руиц, Николай Николов в ролята на Стария циганин и Вълю Тотев като Вестител.
Режисурата и сценографията на "Трубадур" са дело на Иван Савов, а хореографията е поверена на Галина Калчева. Диригент на хора на операта ще е Александър Чепанов.
Русенската опера ще представи камерния концерт "Песен за земята" на 15 ноември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Концертът е посветен на 150-годишнината от рождението на австрийския композитор Арнолд Шьонберг и в програмата има включени негови пиеси.
Инициативата е на група от изявени инструменталисти от оркестъра на Русенската опера, които често излизат на сцената като солисти в малки ансамблови групи.
"Те ще изпълнят "Песен за земята" от Густав Малер в интересния и неизпълняван в България до този момент аранжимент на този песенен цикъл от Арнолд Шьонберг. Творбата е редуцирана от голям симфоничен оркестър, както е в оригинала на Малер, в камерен състав от десет инструмента - квинтет от духови инструменти и квинтет от струнни с добавени пиано, ударни инструменти и хармониум", обясни Димитрова.
Диригентът Даниел Орен, италианското сопраното и носителка на „Пучини“ Анна Пироци и тенорът Хорхе де Леон излизат на сцената на Софийската опера и балет в спектакъла "Турандот" на Джакомо Пучини, с който се открива новият сезон, каза на пресконференция днес директорът акад. Пламен Карталов. В нея взеха участие също диригентът Орен, Пироци (която влиза в образа на Турандот) и Хорхе де Леон (когото публиката ще види като принц Калиф).
Всички тези имена пристигат, за да бъдат част от сърцето на Софийската опера, отбеляза той. Карталов анонсира, че веднага след "Турандот", ще бъдат представени „Ромео и Жулиета“, „Фалстаф“, „Матилда“.
„Тези артисти аз ги чаках много отдавна. С маестро Орен сме работили два пъти в Италия и винаги съм мечтал да дойде музикално да ръководи това, което иска в този театър“, каза Пламен
Кралицата на кънтри музиката Доли Партън издава утре, 15 ноември, нов албум, основан на семейната й история, съобщава АП.
Smoky Mountain DNA - Family, Faith & Fables („ДНК от Смоуки Маунтин - семейство, вяра и притчи“) е албум от 3 дългосвирещи плочи, в който певицата обхваща пет поколения от роднините си - по бащина линия Партън и по майчина Оуенс, комбинирайки архивни ленти, цифрови технологии и нови записни сесии на живо.
Музиката варира от балади и химни от началото на XX в., които поколението на нейните баба и дядо е свирило, до по-нови песни, които тя е записала с племенници в тийнейджърска възраст.
“Връзките между многобройните роднини, които са пели, свирили на инструменти, писали и продуцирали елементи от комплекта, са толкова далечни, че ми се искаше да имам родословно дърво, което да свързва десетките ми родственици, макар
Филмът е документален портрет за твореца и човека Владимир Зарев, който в немскоезичния литературен и читателски свят е наричан „Българския Балзак“.
Писателят откровено разказва за своето детство, за семейството си, за първите си опити да пише проза и лирика, за бурната си младост, за призванието да бъдеш писател.
Благодарение на разказите и впечатленията на близки, приятели и колеги на Владимир Зарев авторите на филма „Ваятелят на светове“ създават богата и пъстра мозайка на духовния и житейски свят на твореца. Разказ за творчеството на Владимир Зарев, за работния му процес, като форма на духовност, за темите, които го вълнуват.
„Този филм беше замислен от голямата българска режисьорка Галина Кралева. Три години тя се бори, за да получи субсидии, да го направи. И когато ги получи субсидиите, тя почина. Тогава ние се събрахме и решихме този филм да се направи от нейния син, от режисьора Владимир Борисов“, посочи след прожекцията акад. Зарев.
По думите му е имало съмнение дали режисьорът ще се справи със задачата, но в крайна сметка се е получил прекрасен филм.
Съвместна изложба с произведения на художници, участвали в традиционния Международен пленер по живопис "Перник - дух и колорит" беше открита тази вечер в галерия "При Кмета" към Община Перник.
Пленерът, състоял се за 27-и път, се организира по повод Деня на града.
В това издание изкуството си демонстрираха десет художници от България, Сърбия и Турция. Гости на откриването на изложбата бяха областният управител на Перник Людмил Веселинов и заместник-кметът на общината Стефан Кръстев.
"Този пленер започна с една далечна идея и с едно желание за комуникация между художниците. В началото канехме много колеги от побратимените градове и сме имали гости от Португалия, Китай, Русия, Беларус, Гърция, Турция. Пленерът беше в по-широк мащаб, с повече дни и хора. Макар че през трудните години имаше малко намаляване, пленерът успя да просъществува и за създава чудесни конта
Последната музикална проява на Държавна опера - Бургас на остров Света Анастасия в програмата от поредицата "Купон на острова" 2024 ще бъде на 8 август с концертния спектакъл „Едит Пиаф – Non, je ne regrette rien – Edith Piaf”, обявиха от културната институция в морския град.
На откритата сцена на острова публиката ще чуе някои от най-обичаните песни на френската звезда на шансона, с което Бургаската опера ще отбележи и 60-годишнината от нейната смърт.
Солисти на концерта ще са Мария Цветкова-Маджарова и Нона Кръстникова под клавирния съпровод на диригента Страцимир Павлов, който е автор и на аранжиментите. Това ще е първото съвместно участие на изпълнителките с диригента.
"Откриването на Олимпиадата в Париж може да пожъна противоречия, но никой не оспори музиката на Едит, която закри събитието в изпълнение на Селин Дион", коментира преди концерта Кръстникова, ц
Групата "Аеросмит" обяви, че преустановява концертните си турнета, тъй като "не е възможно" фронтменът Стивън Тайлър да възстанови напълно увредените си гласни струни, предадоха ДПА и Асошиейтед прес.
Американската рок банда, известна с хитове като Dream On, Dude (Looks Like A Lady) и Walk This Way, отмени датите от прощалната си обиколка през септември миналата година, тъй като Тайлър се нуждаеше от "постоянни грижи" заради проблеми с гласните струни и ларинкса.
"Както знаете, гласът на Стивън е инструмент като никой друг", се казва в изявлението на групата, публикувано в социалната мрежа “Екс”.
"Месеци наред той неуморно работеше, за да върне гласа си там, където беше преди травмата. Видяхме, че се бори, като до него беше най-добрият медицински екип. За съжаление, ясно е, че пълното възстановяване не е възможно”, казват от "Аеросмит". "Взехме сърцераздирателн
Известни са селектираните автори и творби за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми в Плевен.
Българските творци са 230, а чуждестранните – 34, каза художникът Иван Велчев-Йово, фондохранител в Художествена галерия "Илия Бешков".
Имената на избраните участници и творбите им са публикувани на страницата в социалната мрежа фейсбук на галерията и на официалния й сайт.
Велчев допълни, че 315 автори са заявили участие в биеналето, но журито с председател скулпторът Богомил Живков е избрал 264 от тях.
Творбите, одобрени за участие във форума, могат да бъдат изпращани до галерията от 5 до 28 август.
Селектираните произведения ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври.
„Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, график
Близо три часа продължи състоялият се снощи концерт от Националното турне на концерти с кауза под наслов "С песен и стих в сърцата".
Каузите, зад които стоят организаторите и изпълнителите в изявата са две, едната е за предоставяне на информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.
Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор според съвременната медицина, и вземане на адекватни мерки. Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми. Втората кауза е за пускането в ефир по радиостанциите на повече българска музика.
На сцената излязоха българските изпълнители Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Пе
Академик Владимир Зарев анонсира и работата по най-новия си роман, посветен на Иисус Христос.
Писателят една сутрин се събудил и решил, че трябва да пише за житието на Христос. В началото имал идея да озаглави романа „Опит за евангелие“, но му се сторило много нахално.
В романа Зарев пише за годините от живота на Иисус Христос преди той да се появи в евангелието. В текстовете си писателят се опитва да отговори на въпроса „Защо Бог праща на земята едновременно човек и Бог?“